Προπτυχιακές Σπουδές » Επικείμενη βελτίωση Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών

Επικείμενη βελτίωση Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών

16 Ιουλίου 2016

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σχετικά με την επικείμενη βελτίωση του προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της Σχολής μας σας ενημερώνω για τα εξής:

Α) Σε διαδοχικές συνεδριάσεις της Επιτροπής Προγράμματος Σπουδών (ΕΠΣ) έχει διαπιστωθεί και συζητηθεί εκτενώς η ανάγκη βελτίωσης του Προπτυχιακού Προγράμματος, κάτι άλλωστε που διαπιστώνει και η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων μας (επισυνάπτονται σχετικές απαντήσεις σε ερωτηματολόγιο που συμπλήρωσαν οι απόφοιτοι από τον Αύγουστο του 2015 έως και σήμερα). Ένα βελτιωμένο ΠΣ θα πρέπει να είναι μικρότερο (δεδομένου ότι συγκριτικά με τα προπτυχιακά ΠΣ των άλλων ελληνικών Ιατρικών Σχολών, το δικό μας είναι το μεγαλύτερο), να περιέχει περισσότερες ώρες πρακτικής άσκησης, τα κλινικά μαθήματα να αρχίζουν στο 5ο ή στο 6ο εξάμηνο και να εστιάζονται περισσότερο στις δεξιότητες και στις σχέσεις ασθενούς-ιατρών. Επίσης έχει διαπιστωθεί ότι ορισμένα μαθήματα στο υπάρχον ΠΣ καταλαμβάνουν δυσανάλογα μεγαλύτερη έκταση συγκριτικά με άλλα.  Έτσι, οι γενικές αρχές της βελτίωσης του ΠΣ  θα πρέπει να περιλαμβάνουν, 1) τη μείωση/εξάλειψη στο μέτρο του δυνατού των επικαλύψεων μεταξύ των θεωρητικών μαθημάτων, επομένως τη μείωση των ωρών των υπαρχόντων μαθημάτων (σε άλλοτε-άλλο ποσοστό),  και 2) ενδεχόμενη αφαίρεση, σύμπτυξη ή/και προσθήκη μαθημάτων, χωρίς όμως να αυξηθεί ο σημερινός αριθμός (49).  Αντίθετα, ενδεχόμενη αριθμητική μείωση των μαθημάτων είναι επιθυμητή.

Β) Με καταληκτική ημερομηνία την 15/9/2016, οι υπεύθυνοι καθηγητές των 49 υποχρεωτικών μαθημάτων θα καταγράψουν, σύμφωνα με συγκεκριμένο πρότυπο που ήδη τους έχει δοθεί, τους εκπαιδευτικούς στόχους του μαθήματός τους, όπως διδάσκεται σήμερα (δηλαδή το/α συγκεκριμένο/α ερώτημα/τα που οι φοιτητές πρέπει να είναι σε θέση να απαντούν μετά από κάθε ώρα διδασκαλίας η/και πρακτικής ασκήσεως).

Γ) Εν συνεχεία οι εκπαιδευτικοί στόχοι όλων των μαθημάτων θα συγκεντρωθούν σε έναν οδηγό που θα αποσταλεί στους υπεύθυνους καθηγητές, έτσι ώστε έως 30/10/2016 να έχουμε συγκεκριμένες προτάσεις βελτίωσης για κάθε μάθημα, σύμφωνα με τις αρχές που περιγράφονται παραπάνω, αλλά και με στόχο να ελαχιστοποιηθούν οι επικαλύψεις μεταξύ μαθημάτων.  Ο ίδιος οδηγός θα αποσταλεί στο ΣΦΙΑ και θα ζητηθούν συγκεκριμένες προτάσεις εγκεκριμένες από τη ΓΣ του Φοιτητικού Συλλόγου.

Δ) Οι συγκεκριμένες προτάσεις φοιτητών και υπευθύνων καθηγητών για τη βελτίωση του ΠΣ θα αναλυθούν από 2 ειδικές υποεπιτροπές για τα προ-κλινικά και τα κλινικά εξάμηνα, αντίστοιχα,  και θα συζητηθούν στην ΕΠΣ.

Ε) Τα συμπεράσματα και οι προτάσεις της ΕΠΣ θα αποσταλούν στην ΓΣ του Φοιτητικού Συλλόγου για παρατηρήσεις και σχόλια με τελικό στόχο να προκύψουν οι βελτιώσεις επί των αρχών όπως αυτές περιγράφονται στο σημείο (Α).  Στόχος είναι το βελτιωμένο Πρόγραμμα Σπουδών να εγκριθεί από την Γενική Συνέλευση της Ιατρικής Σχολής έως την άνοιξη του 2017, ώστε να εφαρμοστεί για στους πρωτοετείς φοιτητές του ακαδημαϊκού έτος 2017-2018.

Πιστεύω ότι η προσπάθεια αυτή στην οποία θα πρέπει να συμμετάσχουν όλες και όλοι μας είναι πολύ σημαντική για τη Σχολή μας.

Με θερμούς χαιρετισμούς

Πέτρος Π. Σφηκάκης