04.04.2019

Πρόσκληση σε Ενημερωτικές Ημερίδες στο πλαίσιο της Συμμόρφωσης του Παν/μιου με τον Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι

Η Προστασία της Ιδιωτικότητας και των Προσωπικών Δεδομένων είναι πολύ σημαντική για όλους εμάς στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Όπως γνωρίζετε, φροντίζουμε ήδη για τη συμμόρφωση με τον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR), καθώς και για τη λήψη αποτελεσματικών τεχνικών και οργανωτικών μέτρων, που αφορούν την προστασία των προσωπικών δεδομένων των εργαζομένων, των φοιτητών, των συνεργατών και άλλων ενδιαφερομένων μερών.

Στο πλαίσιο αυτό, η Υπεύθυνη Προστασίας Δεδομένων του Πανεπιστημίου και η ομάδα της, θα ενημερώσουν / εκπαιδεύσουν όλους τους εργαζόμενους και τα μέλη ΔΕΠ για τις απαιτήσεις του Κανονισμού και τον τρόπο που αυτές εκπληρώνονται στο ΕΚΠΑ.

Σας αποστέλλω τον προγραμματισμό των ημερίδων και σας προσκαλώ να συμμετάσχετε καθώς η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

• Ενημέρωση Προσωπικού Φιλοσοφικής Σχολής, Θεολογικής Σχολής, Διδασκαλείου Ελληνικής Γλώσσας και ΤΥΠΑ
    •   Τρίτη 9/4 09:30-11:30 Ενημέρωση Διοικητικού Προσωπικού, ΕΤΕΠ, Αμφιθέατρο AULA Φιλοσοφική Σχολή
    •   Τρίτη 9/4 12:00 - 14:00 Ενημέρωση ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, Αμφιθέατρο 313, Φιλοσοφική Σχολή.
  • Ενημέρωση Διοικητικού Προσωπικού Σχολής Επιστημών Υγείας,
    • Πέμπτη 11/4 09:30- 11:30 Ενημέρωση Διοικητικού Προσωπικού, ΕΤΕΠ, Αμφιθέατρο κτίριο 15 Ιατρικής.
  • Ενημέρωση Προσωπικού ΕΛΚΕ
    • Πέμπτη 11/4 13:00- 15:00 Αμφιθέατρο Διδασκαλείου Ελληνικής Γλώσσας
  • Ενημέρωση Προσωπικού Κεντρικών Διοικητικών Υπηρεσιών και Π. Λέσχης
    • Δευτέρα 15/4 09:30-12:00, Αμφιθέατρο Αργυριάδης
  • Ενημέρωση Προσωπικού Σχολής Θετικών Επιστημών, Κέντρου Λειτουργίας & Διαχείρισης Δικτύου και Δ/νσης Μηχανοργάνωσης
    • Τρίτη 16/4 09:30-11:30 Ενημέρωση Διοικητικού Προσωπικού, ΕΤΕΠ, Αμφιθέατρο Καραθεοδωρής, Τμήμα Μαθηματικών
    • Τρίτη 16/4 12:00 - 14:00 Ενημέρωση ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, Αμφιθέατρο Καραθεοδωρής, Τμήμα Μαθηματικών
  • Ενημέρωση Προσωπικού Νομικής, ΟΠΕ, Σχολής Επιστημών Αγωγής και ΣΕΦΑΑ
    • Πέμπτη 18/4 09:30-11:30 Ενημέρωση Διοικητικού Προσωπικού, ΕΤΕΠ, Αμφιθέατρο Αργυριάδης
    • Πέμπτη 18/4 12:00 - 14:00 Ενημέρωση ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, Αμφιθέατρο Αργυριάδης

Για τα μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ της Σχολής Επιστημών Υγείας προγραμματίζονται ενημερωτικές ημερίδες και θα ανακοινωθούν σύντομα.

Πρόγραμμα παρουσιάσεων

• Εισαγωγή στον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (ΓΚΠΔ ή GDPR).
  • Βασικοί Ορισμοί: Προσωπικά Δεδομένα & Επεξεργασία.
  • Βασικές Αρχές της Επεξεργασίας Προσωπικών Δεδομένων.
  • Δικαιώματα των υποκειμένων των δεδομένων.
  • Πώς συμμορφωνόμαστε στο ΕΚΠΑ με τον ΓΚΠΔ.
  • Πώς μπορείτε να μας βοηθήσετε να παραμείνουμε συμμορφωμένοι με το ΓΚΠΔ.
  • Τι θα συνέβαινε αν…
  • Τι θα μπορούσε να προκαλέσει μια παραβίαση δεδομένων.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ